Proč potřebujeme samostatný obor LGBT+ psychologie?

17.01.2025

Co je to LGBT+ psychologie? Proč vůbec existuje nějaký samostatný "podobor" psychologie, který se zabývá jen určitou skupinou lidí?

V minulosti většina psychologů a psychiatrů podporovala názor, že homosexualita je duševní nemoc. S touto patologizací souvisí to, že se většina psychologického výzkumu zaměřovala na život a zkušenosti heterosexuálních a netranssexuálních lidí.

LGBTQ+ psychologové jsou přesvědčeni, že pokud má být psychologie skutečnou "psychologií lidí", musí zkoumat zkušenosti všech lidí a zabývat se způsoby, kterými se životy lidí liší.

Hlavní proud psychologie, zabývající se základními tématy, jako je vzdělávání, práce a volný čas, celoživotní vývoj, rodičovství, zdraví atd., LGBTQ+ lidi zcela ignoroval, jako by nikdy nechodili do školy, neměli práci ani volnočasové aktivity, nevyrůstali ani nestárli, neměli děti, nebyli nemocní atd. Psalo se o nich a hovořilo jen jako o příkladech sexuálních a genderových deviací.

LGBTQ+ psychologie se snaží narovnat toto pokřivení a přispívá tak k rozšiřování vědeckého poznání.

Vzpomínám si, jak jsem byl před lety sám na psychoterapii a terapeutka - klinická psycholožka se mě ptala, proč jako gay nepracuji raději někde v reklamní agentuře, tam že by moje orientace nebyla tak nápadná. Když se mě poté ptala, kdo je ve vztahu s mým partnerem muž a kdo je žena, pochopil jsem, že taková terapeutka, která vůbec nerozumí tomu, co prožívám, mi rozhodně pomoci nemůže. Tato terapeutka, která mimochodem stále ještě "na pojišťovnu" psychoterapii provozuje, jistě o LGBT+ psychologii nikdy neslyšela. Pokud řešíte nějaký specifický problém, zjistěte si, zda je terapeut, kterého chcete navštívit s touto problematikou obeznámen. Můžete se tak vyhnout nepříjemnému zklamání.